Menu Zamknij

O mnie:


O mnie
lek. Mariusz Kiszka
specjalista otorynolaryngologii, chirurgii głowy i szyi

W 1999 roku ukończyłem Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi na Wydziale Lekarskim. Od 2001 r. zawodowo związany jestem z Klinicznym Oddziałem Otolaryngologii 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie obecnie pełnię funkcję ordynatora.

Tytuł lekarza specjalisty w dziedzinie otorynolaryngologii uzyskałem w 2007 roku. Zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym chorób narządów głowy i szyi – w tym uszu, nosa, gardła i krtani oraz gruczołów ślinowych.

Krąg moich zainteresowań zawodowych obejmuje w szczególności otochirurgię oraz onkologię głowy i szyi. Jestem stałym uczestnikiem ogólnopolskich konferencji i kursów z zakresu otolaryngologii. Należę do Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi oraz Wojskowej Izby Lekarskiej.


Zakres usług:

Konsultacja laryngologiczna:


Konsultacja laryngologiczna

Konsultacja laryngologiczna składa się z dwóch głównych elementów.

Pierwszy z nich stanowi badanie podmiotowe – zebranie wywiadu chorobowego ukierunkowanego na zgłaszane dolegliwości mające na celu sprecyzowanie charakteru i próbę ustalenia ich przyczyn.

Drugi to badanie przedmiotowe w zakresie laryngologii uszu, gardła, nosa i krtani z wykorzystaniem zarówno technik klasycznych, jak i endoskopowych. W przypadku schorzeń uszu poza klasycznym badaniem otoskopem w poradni istnieje możliwość precyzyjnego badania za pomocą mikroskopu usznego.

Gabinet wyposażony jest w unit laryngologiczny. Jest to narzędzie, które poprzez połączenie wielu funkcji znacznie poprawia wygodę i ergonomię badania. Dodatkowo skraca w znacznym stopniu czas trwania procedur medycznych, co jest szczególnie istotne dla najmniejszych pacjentów.

W zestawie z unitem znajduje się mikroskop i zestaw endoskopów umożliwiających wyjątkowo dokładną diagnostykę schorzeń nosa, uszu, gardła i krtani. Mikroskop jest niezbędnym narzędziem do precyzyjnego badania uszu, wykonywania zabiegów oraz kontroli pooperacyjnej u pacjentów ze schorzeniami otolaryngologicznymi. Wyposażenie unitu w ssak oraz system płuczący umożliwia wykonywanie drobnych zabiegów laryngologicznych w zakresie ucha, nosa i gardła.

Unit laryngologiczny posiada połączenie z komputerem i drukarką, zatem zapewnia podgląd, elektroniczny zapis oraz wydruk obrazów z badania endoskopowego. Dodatkowy atut zestawu stanowi monitor, który pozwala pacjentowi na podgląd przeprowadzanego badania. Historia leczenia każdego z pacjentów zostaje zarejestrowana w specjalnie zabezpieczonym archiwum komputerowym gabinetu, umożliwiając lekarzowi późniejszą analizę oraz porównanie poprzednich badań.

Po wykonanych badaniach i postawieniu diagnozy lekarz wspólnie z pacjentem ustala dalsze postępowanie i przebieg leczenia. Ordynowane jest leczenie farmakologiczne, a w przypadku konieczności leczenia zabiegowego – ustalany jest schemat tego leczenia.

Endoskopia:


Badanie laryngologiczne endoskopowe jest bardzo ważnym uzupełnieniem badania przedmiotowego pacjenta. Przede wszystkim umożliwia lekarzowi ocenę regionów niedostępnych w badaniu klasycznymi narzędziami regionów gardła, nosa i ucha.

Badanie endoskopowe jest bezpieczną dla pacjenta i precyzyjną metodą diagnostyki laryngologicznej. Bardzo często endoskopia odgrywa decydującą rolę w postawieniu diagnozy schorzenia. Dodatkowo często jest alternatywą do badań radiologicznych (np. u dzieci i pacjentek w ciąży) lub stanowi istotne uzupełnienie tych badań.

W poradni stosowane są zarówno endoskopy sztywne, jak i giętkie, by zapewnić pełny wachlarz możliwości oceny laryngologicznej.

Endoskopia sztywną wykorzystuje się do badania nosa, gardła, krtani i ucha.

Endoskop giętki (nasofiberoskop) pozawala na płynną ocenę całego rejonu górnych dróg oddechowych, czyli nosa, całego gardła oraz krtani. Jest narzędziem o średnicy zaledwie 2,8 mm, dlatego doskonale sprawdza się przy badaniu dzieci, np. do oceny migdałka gardłowego. Ponadto umożliwia on badanie u pacjentów, u których nie można wykonać badania klasycznego lusterkiem krtaniowym czy endoskopem sztywnym.

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu endoskopu przez nos lub jamę ustną i oglądaniu narządów na monitorze. W trakcie badania do endoskopów podłącza się kamerę rejestrująca obraz w jakości HD. Kamera połączona ze sprzętem komputerowym pozwala na zapis całego przebiegu badania. Dzięki temu możliwa jest dokładna analiza i zapis wyników.

przygotowaniu do badania – zarówno dorosłych, jak i dzieci – zalecamy zrezygnowanie z jedzenia i picia na czas 1-2 godzin przed badaniem. Zmniejszy to ryzyko odruchów wymiotnych.

Endoskopia

Leczenie zabiegowe:


Leczenie zabiegowe

Leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem zarówno klasycznych technik, jak i urządzeń zapewniających zwiększenie precyzji zabiegów, bezpieczeństwa pacjenta oraz skuteczności leczenia.

W gabinecie dysponujemy Diatermią chirurgiczną Minicutter, która jest uniwersalnym urządzeniem elektrochirurgicznym z doskonałymi cechami spełniającymi najnowsze normy bezpieczeństwa oraz Laserem diodowym – Leonardo® Mini Dual niemieckiej firmy Biolitec. W połączeniu ze specjalnymi światłowodami i zestawami aplikacji zabiegowych Leonardo® Mini Dual umożliwia wykonywanie szerokiej gamy zabiegów medycznych, takich jak waporyzacja, koagulacja, cięcie lub fotokoagulacja.

Ponadto w gabinecie znajduje się mikroskop uszny umożliwiający precyzyjną diagnostykę i leczenie schorzeń otologicznych.

Zabiegi wykonywane w gabinecie:

  • usuwanie czopów woskowinowych z uszu,
  • usuwanie ciał obcych z ucha, nosa i gardła,
  • zaopatrywanie krwawień z nosa,
  • usuwanie zrostów wewnątrznosowych,
  • konchoplastyka – leczenie przerostu małżowin nosowych (plastyka małżowin nosowych dolnych),
  • usuwanie drobnych zmian w obrębie jamy ustnej i gardła (np. brodawczaków),
  • tympanoskopia – kontrola i oczyszczanie uszu po operacjach oraz usuwanie opatrunków wewnątrzusznych,
  • zmiany opatrunków i usuwanie szwów,
  • plastyka podniebienia i języczka – LAUP (zabieg laserowy redukujący chrapanie).
Umów wizytę

Projekt współfinansowany:


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja mająca na celu rozwijanie działalności gospodarczej na obszarze LGD Dobra Widawa współfinansowana w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: Wzrost innowacyjności procesowej i produktowej poprzez wprowadzenie nowoczesnych technologii w obszarze otolaryngologii.

Mariusz Kiszka – ZnanyLekarz.pl